Перевищення вмісту нітратів у воді колодязя: шкода і методи усунення

18.04.2023 в 10:55

Пам’ятка для населення

Шкода перевищення вмісту нітратів у питної воді
Якщо вміст нітратів у питній воді перевищений, то її вживання може мати досить серйозні наслідки для здоров’я. При одноразовому потраплянні в організм великої дози нітратів, вони можуть викликати серйозне отруєння аж до летального результату (особливо у дітей раннього віку). Нітрати у шлунку під впливом мікроорганізмів відновлюються до нітритів, канцерогенних речовин – нітрозамінів, особливо при зниженій
кислотності. Накопичуючись в організмі, нітрати можуть призвести до розвитку ряду серйозних проблем зі здоров’ям людини: онкологічних захворювань (зокрема, шлунково-кишкового тракту); порушень роботи підшлункової та щитовидної залози; захворювань нирок та серцево-судинної системи. Нітрати провокують перетворення гемоглобіну в метгемоглобін, що призводить до розвитку метгемоглобінемії – гемоглобін в крові заміщується метгемоглобіном, який не виконує функцію перенесення кисню, це веде до таких серйозних наслідків, як кисневе голодування, різко погіршується стан здоров’я.
Найбільш чутливими до дії нітратів та нітритів є діти до 6 місяців. В зоні ризику також знаходяться діти, особливо до 3-х років та вагітні жінки. Чутливими до нітратів є також особи старшого віку, люди, які хворіють на анемію, люди із захворюваннями дихальної та серцево-судинної систем, які мають ослаблення організму, порушення обміну речовин та гормональних процесів тощо.
Що робити, щоб уникнути забруднення нітратами води власного колодязя
Дотримуйтеся правил облаштування та утримання власного колодязя, щоб зменшити ризик впливу нітратів на ваш організм:
-місця облаштування колодязів слід розташовувати на незабрудненій та захищеній території: вона має знаходитися вище за течією ґрунтових вод на відстані не менше як 30 м від магістралей з інтенсивним рухом транспорту та не менше ніж 20 м від вбиральнь, вигрібних ям, господарських споруд та мереж каналізації, складів добрив та отрутохімікатів, місць утримання худоби та інших місць забруднення ґрунту та підземних вод;
– не розбивайте грядки поблизу колодязя, правильно використовуйте добрива на ділянці, не допускайте їх «передозування»;
– організуйте над колодязем кришку або навіс – це допоможе уникнути механічних забруднень;
– територію поблизу колодязя треба утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку; у радіусі 50 м від колодязів не дозволяється мити машини, влаштовувати водопій тварин, водоймища для водоплавної птиці, розміщувати пристрої для приготування отрутохімікатів та робити іншу діяльність, яка може призвести до забруднення ґрунту та води;
– забороняється влаштовувати колодязі у місцях, що затоплюються, зазнають розмивів, зсувів та інших деформацій, на понижених та заболочених територіях;
– для утеплення і захисту колодязів від замерзання можна використовувати пінобетон, мати із чистої соломи, сіна, стружки тощо, але при цьому зазначений матеріал не повинен потрапляти у водозабір. Забороняється використовувати для цієї мети гній, перегній та інше;
Увага! Власні колодязі не менше 1 разу на рік необхідно вичищати: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту і дно від осаду, зайвих речей, які могли потрапити випадково до криниці, з подальшою дезінфекцією, після цього воду необхідно знову відкачати та користуватися колодязем уже після наступного заповнення та проведення лабораторного контролю якості та безпеки питної води.
Що робити, якщо за результатами лабораторного дослідження води колодязя зареєстрований надлишок нітратів

Після того, як проведено лабораторне визначення нітратів у воді і результати дослідження показали перевищення норми вмісту нітратів, необхідно вирішувати проблему якомога швидше. Перш за все необхідно оцінити правильність розміщення колодязя, можливі причини його забруднення та усунути їх. Потім відкачувати воду з колодязя, прочистити та продезінфікувати колодязь, після наповнення воду необхідно повторно відкачати, після наступного заповнення організувати проведення лабораторного контролю якості та безпеки питної води.
Якщо прийняти Вами дії не дали результату і повторний аналіз знову свідчить про перевищення вмісту нітратів в воді колодязя, необхідно налагодити систему фільтрації.
Для цього можна використовувати насос і фільтрувати вже ту воду, яку він качає. Якщо ж можливості налагодити очищення води немає, то безпечніше перестати користуватися водою з даного джерела.
Для дітей до 3- х років не слід використовувати воду із приватних колодязів і свердловин для вживання й готування сумішів, їжі для годування. Для цих цілей краще використовувати очищену воду, яку можна придбати в магазинах і встановлених пунктах розливу якісної питної води. Якщо гранично- припустима концентрація нітратів у воді з колодязів регламентується санітарними нормами до 50 мг/л, то вимоги до концентрації нітратів у воді фасованої або в пунктах розливу більш вибагливіші – до 10 мг/л.

ДУ»ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МОЗ
УКРАЇНИ»