[bvi]
  • Українська
  • English

Здоров’я під час війни – 9 порад

09.10.2023 в 15:58

Перший і основний рубіж нашої особистої оборони під час війни – це тіло.

У здоровому тілі – здоровий дух!

Насправді пояснюється це дуже просто. Під час стресу наше тіло виробляє гормони стресу, а якщо це триває довго, наш організм отримує просто токсичне отруєння цими гормонами. Як наслідок, людина може отримати загострення хронічних хвороб, нові хвороби або навіть розпад особистості та абсолютно незворотні проблеми зі здоров’ям.

Турбота про тіло це:

Тривалість сну: найбільш вагомий  показник, що у нас погіршується  здоров’я, а психіка скоро почне руйнуватися, це коли ми дуже мало спимо і страждаємо від безсоння. Науковці кажуть, що 4-5 годин глибокого сну і 2-3 години неглибокого потрібні організму щодня. Якщо людина дотримується такого режиму, то кілька місяців вона може жити без якихось відхилень та негараздів зі здоров’ям. Отже, треба старатись, щоб Ваш сон був 7-9 годин на добу.

Якість сну: обов’язково потрібно спати на горизонтальній рівній поверхні і в теплі. В холодних приміщеннях, бомбосховищах, тощо, потрібно класти на постіль грілки або звичайні пластикові пляшки з теплою водою. Якщо є можливість, подбайте про рівну поверхню вашого ліжка, тому що під час сну сидячи або напівсидячи хребет і все тіло отримує додаткове навантаження, і організм не відпочиває повноцінно.

Заспокійливі ліки: якщо є порушення сну і людина не може спати, треба обов’язково приймати заспокійливі препарати.  В іншому разі негаразди з психічним і фізичним здоров’ям почнуться вже через 1-2 місяці. Можна починати з того, щоб пити заспокійливі природного походження  (валер’янка, пустирник, тощо). Але є дуже важлива умова: приймати ці ліки треба 3-4 тижня  без перерви. Важливо обов’язково проконсультуватися  з лікарем, які ліки підходять саме Вам, якщо Ви вживаєте інші препарати.

Обмеження деяких продуктів: необхідно обмежити вживання кави, чорного і зеленого чаю, які збуджують нервову систему, що лише посилює токсичну дію стресу.

Обмеження алкоголю: пояснюється це не лише міркуваннями етики та безпеки поведінки людини, але і збереженням здоров’я. Адже незважаючи на свою седативну (заспокійливу) дію, алкоголь – поганий транквілізатор, тому що він – депресант. Люди, які часто вживають алкогольні напої з часом стають депресивними, бачать свій теперішній і майбутній час в негативних тонах, у них зростає дратівливість. Отже, “лікуватися” алкоголем і знімати стрес – це прямий шлях до депресії, не кажучи вже про ризик отримати алкогольну залежність.

Режим харчування: в стресових умовах  важливо слідкувати за харчуванням – воно має бути максимально регулярним. Адже люди під час стресу часто забувають про те, що потрібно поїсти, і не відчувають апетиту або навіть голоду. Тому, якщо це можливо, обов’язково забезпечте себе регулярним харчуванням три-чотири рази на день. Справа в тому, що наш організм так налаштований, що швидко звикає до циклічної системи, тому чим більше у нас повторюваних дій, тим менше сил наше тіло витрачає на них і, відповідно, має більше енергії та життєздатності.

Тепла їжа: якщо людина знаходиться в неопалюваному приміщенні або не може готувати їжу через відсутність газу, електрики  тоді треба знайти можливість  пити гарячу воду або легкий чай, навіть якщо ви харчуєтесь так званим сухпайком і бутербродами, цю їжу обов’язково потрібно споживати з гарячою водою.

Турбота  про свою психіку:

Інформаційний контроль:  під час війни просто необхідний контроль за думками і сприйняття інформації, як би це важко не було зробити. Справа в тому, що психіка налаштована так, що ми підсвідомо сприймаємо інформацію про небезпеку так, ніби це відбувається з нами, і починаємо переживати стрес. Наше тіло починає виробляти гормони стресу. А  при тривалому перенасиченні негативною інформацією в нашому тілі цих гормонів стає так багато, що організм починає руйнуватись.

Тому, будь ласка, обмежте цілодобове читання і обговорення новин про війну, перегляди пабліків з шокуючою інформацією.

Емоційний контроль: при надмірному навантаженні на нашу психіку та емоції, яким є війна, необхідно здійснювати певний контроль за самопочуттям. По-перше, потрібно звернути увагу, які саме емоції і як часто ви переживаєте. Адже при деяких ознаках вам просто необхідно буде звернутись до спеціаліста, щоб не отримати  небезпечні розлади  або психічні захворювання. По-друге, важливо обмежити підживлення своїх негативних емоцій, тобто, наприклад, якщо ви переживаєте неймовірну паніку або розпач, коли читаєте новини про війну, просто життєво необхідно припинити читати їх часто.

Бережіть себе! Та будьте здорові!

 

print