[bvi]
  • Українська
  • English

УВАГА! СКАЗ: ЩО ВАРТО ЗНАТИ І ЯК УБЕРЕГТИСЯ

02.06.2023 в 15:58

Кожного дня ми контактуємо з домашніми улюбленцями. Будь-то сусідська кішечка, власне цуценя чи пес, який мешкає у дворі будинку. Однак такі зустрічі можуть бути небезпечні, особливо якщо тварина буде заражена сказом. На території Добропільської громади, а саме в с.Облачне, зареєстрований випадок сказу серед домашньої тварини (кіт). У квітні місяці поточного року також на території громади (с.Вірівка) був зареєстрований випадок сказу серед домашніх тварин (собака). Вкотре, хочемо Вам нагадати що ж таке сказ та які бувають його наслідки!

Сказ – це надзвичайно небезпечна інфекційна хвороба, яка супроводжується тяжким ураженням центральної нервової системи і завжди закінчується смертю.  Найчастіше на сказ хворіють  теплокровні тварини (коти, собаки, сільськогосподарські та дикі тварини).  Джерелом інфекції для 60% осіб, які захворіли, послужили собаки, 10% – кішки, 3% – лисиці, 3 % – вовки та інші тварини.  Захворювання сказом- є наслідком пізнього звертання покусаних осіб за медичною допомогою, порушення режиму щеплень або не завершення курсу імунізації. Єдина можливість уникнути смерті – щеплення. У хворих на сказ тварин змінюється поведінка. Дикі тварини втрачають страх, наближаються до людської оселі, нападають на домашніх тварин або на людей.  Хворі на сказ тварини небезпечні вже до початку прояву захворювання. Тому не слід підбирати навіть здорових на вигляд бездоглядних тварин.  Збудник сказу (вірус) знаходиться в слині хворої тварини. Небезпечними можуть бути не тільки укуси, але й заслинення та подряпини. З місця пошкодження по нервовій тканині вірус просувається до головного мозку, де вражає важливі життєві центри, що призводить до загибелі. У тварин прихований період захворювання триває 7-8 днів (у людини – до 1 року). Саме тому небезпечними можуть бути навіть здорові на вигляд тварини.

Зам’ятайте — запобігти сказу можна за умови виконання таких правил:

1) Всі громадяни зобов’язані щорічно щеплювати своїх собак та котів проти сказу. Утримувати собак лише на прив’язі, або у вольєрах.

2) В жодному разі не треба вбивати тварину, яка покусала людину чи тварину! Її треба тримати ізольовано і спостерігати протягом 10 днів. Про це негайно слід повідомити медичному та ветеринарному працівникові.

3) Кожен випадок незвичайного поводження тварин (збудження, поїдання сторонніх предметів) потрібно перевіряти щодо захворювання на сказ. До з’ясування причин захворювання при наданні тварині лікувальної допомоги ветпрацівниками слід дотримуватися правил безпеки.

4) Слід уникати зайвого контакту з тваринами, у першу чергу це стосується дітей.

Щоб не заразитись сказом:

1) Утримуйтесь від контактів з дикими та безпритульними тваринами.

2) Виконуйте правила та норми утримання домашніх тварин і поводження з ними. Доставляйте фахівцям ветеринарної медицини хворих тварин, або їх трупи, в разі, якщо тварина загинула.

3) Не вбивайте здорових на вигляд тварин, які нанесли укуси та інші пошкодження, а терміново викликайте ветеринарного лікаря.

4) У разі укусу домашньою твариною з’ясовуйте ім’я господаря та адресу. Це допоможе уникнути щеплень, так як за твариною можна встановити ветеринарний нагляд.

5) Укушені рани, подряпини негайно промийте теплою кип’яченою (або проточною) водою, бажано з милом, краї рани обробіть 70 % спиртом чи 5% настоянкою йоду та накладіть стерильну пов’язку. Негайно зверніться за медичною допомогою до травматологічного пункту.

6) При пошкодженні одягу, в який була одягнута людина під час укусу, одяг обробіть гарячою праскою, і тільки після цього його можна ремонтувати.

8) Щорічно доставляйте на щеплення проти сказу домашніх та сторожових собак.

Не нехтуйте своїм життям! Вчасно звертайтесь за медичною допомогою!

print