[bvi]
  • Українська
  • English

Що потрібно знати батькам про поліомієліт?

21.07.2023 в 10:32

Через низький рівень охоплення щепленнями поліовірус циркулює в країні й загрожує можливою появою невиліковного паралічу у невакцинованої або не повністю вакцинованої дитини. Хто це буде – передбачити неможливо, проте захист від таких наслідків хвороби є. І це – вакцинація проти поліо.

Проведення першого етапу дозволить захистити дітей від невиліковного паралічу, у разі якщо вони інфікуються поліовірусом.

Кому треба щеплюватись?

Згідно календаря щеплень України потрібно щеплювати дітей у віці (2 місяці, 4 місяці, 6 місяців, 18 місяців, 6 років та 14 років). Для їх надолуження батькам дитини слід звернутися до педіатра або сімейного лікаря.

Чим щеплюватимуть дітей?

Для першого етапу  (перші три дози вакцини) використовується інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ). Вона містить неживі віруси поліо усіх трьох типів. Вакцина ІПВ запобігає розвитку клінічних проявів інфекції у разі потрапляння поліовірусу до центральної нервової системи, таким чином захищаючи від паралічу. Вакцину вводять внутрішньом’язово у передню поверхню стегна або в дельтоподібний м’яз руки. В сідницю вакцину не вводять! Оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ), для подальших трьох щеплень, випускається у вигляді крапель.

Як перевірити вакцинальний статус своєї дитини і отримати щеплення?

  1. Ознайомтеся з Національним календарем профілактичних щеплень.
  2. Перегляньте дані щодо здійснених щеплень, внесені у медичну картку вашої дитини.
  3. Перевірте, чи отримала дитина всі щеплення відповідно до віку.
  4. Якщо ви помітили, що якогось зі щеплень не вистачає, зверніться, будь ласка, до свого сімейного лікаря або педіатра.

Щеплення від поліомієліту внесені у перелік обов’язкових гарантованих державою щеплень. Їх можна отримати безоплатно у свого сімейного лікаря або педіатра.

Що робити, якщо ви не зробили щеплення вчасно? 

Не потрібно розпочинати серію вакцинації спочатку, якщо була пропущена якась із доз. Незалежно від того, скільки часу минуло, необхідно ввести дози, яких не вистачає, за графіком з дотриманням мінімальних інтервалів.

Чому важливо щеплюватися від поліо?

Поліомієліт – інфекційне захворювання, яке є небезпечним для життя. Його спричиняють поліовіруси, що потрапляють до організму зазвичай через немиті руки та іноді через заражену воду та їжу. Особливо вразливі до нього діти до 6 років. У більшості випадків поліомієліт протікає непомітно, проте людина продовжує розповсюджувати вірус й інфікувати інших. В 1 з 200 випадків поліо спричиняє невиліковний параліч. 5–10% з тих, кого паралізувало внаслідок поліомієліту, помирають через ураження паралічем саме дихальні м’язи.

Ліків від цієї хвороби не існує. Єдиним і безальтернативним захистом є вакцинація!

Добропільська філія ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ»

print