Пробаційний нагляд, як основний вид покарання і альтернатива позбавленню та обмеженню волі

13.05.2024 в 13:47

Служба пробації є урядовим органом державного управління, який проводить соціальну, виховну та профілактичну роботу з особами, до яких застосовано пробацію, та здійснює нагляд за ними з метою убезпечення суспільства.

Проба́ція — це система наглядових та соціально-виховних заходів, що застосовуються за рішенням суду та відповідно до закону до засуджених, виконання певних видів кримінальних покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого.

Відповідно до ст. 51 КК України орган пробації здійснює виконання наступних видів покарань :

• 1) штраф – ст. 53 КК України
  • 2) позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю – ст. 55 КК України;
  • 3) громадські роботи – ст. 56 КК України;
  • 4) виправні роботи – ст. 57 КК України;
  • 5) обмеження волі – направлення осіб до місця відбування покарання ст. 61 КК України;

23 серпня 2023 року Верховна Рада України прийняла Закон № 3342-IX “Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо удосконалення видів кримінальних покарань в умовах воєнного стану”, яким впроваджується новий вид основного покарання – пробаційний нагляд. Прийнятий законопроект доповнює Кримінальний кодекс новою статтею 59-1 «Пробаційний нагляд».

Людину, яка вчинила не тяжкий злочин, замість в’язниці можуть помістити під нагляд спеціального органу, і вона повинна виконувати визначені судом зобов’язання. По-перше, це має сприяти гуманізації пенітенціарної системи, а по-друге, допоможе оптимізувати СІЗО в умовах воєнного стану.

Так, на уповноважений орган з питань пробації покладено обов’язок виконання цього нового виду покарання – пробаційного нагляду, який буде виконуватися за місцем проживання засудженого.

Пробаційний наглядосновне кримінальне покарання, яке полягає в обмеженні прав і свобод засудженого, визначених законом і встановлених вироком суду, із застосуванням наглядових та соціально-виховних заходів без ізоляції від суспільства.

Суд покладає на засуджену особу низку обов’язків:

-періодично з’являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;

-повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну свого місця проживання, роботи або навчання;

-не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.

Додатково суд має право покласти такі обов’язки:

-носити електронний засіб контролю (від одного місяця до одного року) і проживати за визначеною адресою;

-дотримуватися встановлених вимог щодо вчинення певних дій обмеження спілкування, пересування та проведення дозвілля;

-працевлаштуватися або отримати статус безробітного;

-виконувати заходи, передбачені пробаційною програмою;

-пройти курс лікування.

Застосовується пробаційний нагляд на строк від одного до п’яти років (крім осіб, які вчинили кримінальне правопорушення під час відбування цього покарання). Щодо неповнолітніх — від одного до двох років.

Відділ №16 філії ДУ «Центр пробації»
в Миколаївській, Донецькій,
Луганській та Херсонській областях