[bvi]
  • Українська
  • English

ОБЕРЕЖНО СКАЗ!

24.11.2022 в 15:20

Сказ — це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу (англ. Rabies virus) із роду Lyssavirus. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким ушкодженням центральної нервової системи. У разі зволікання з наданням кваліфікованої медичної допомоги смерть неминуча. У 2020, 2021 роках випадки сказу в Україні не зареєстровані. За 9 місяців 2022
року зареєстровано 2 летальних випадки сказу серед людей (1 у Харківській області та 1 у серпні 2022 року у Житомирській області. Основним резервуаром збудника сказу у дикій природі, як і раніше залишається
червона лисиця. Продовжує реєструватися і значна кількість випадків захворювання серед собак і котів, які найбільш наближені до людей та являють для них головну небезпеку.
Як розпізнати хвору на сказ тварину?
Головна ознака хворих тварин — зміна поведінки. Дикі тварини втрачають обережність, з’являються у населених пунктах, місцях випасу та утримання худоби, нападають на людей та свійських тварин. Домашні тварини не приймають звичайної їжі, стають неспокійними, агресивними, кусають людей.
Слина хворої тварини містить в собі вірус сказу ще за 10 днів до появи перших ознак захворювання, тобто інфікуватись людина може також від тварин, які зовні виглядають здоровими.
Що необхідно для запобігання захворювання на сказ людини?
1. Уникати контактів з безпритульними та дикими тваринами, постійно пояснювати дітям небезпеку таких контактів.
2. У разі укусу або ослинення підозрілою (невідомою) чи дикою твариною, промити місце укусу струменем теплої води з милом, а потім краї рани обробити 70% розчином спирту або 5% спиртовим розчином йоду, накласти асептичну пов`язку та якомога швидше звернутися до медичної установи для проведення антирабічного лікування за затвердженою схемою.
3. У разі укусу або ослинення відомою твариною, встановити за нею ветеринарне або власне спостереження, для цього з’ясовуються прізвище та адреса власника тощо.
4. Своєчасно робити щеплення домашнім тваринам. Єдиний дієвий спосіб захисту від СКАЗу – вакцинація Нажаль в реаліях сьогодення все одно щорічно у світі від сказу помирають люди, які пізно звернулись або не
звернулись взагалі за антирабічною допомогою.
Нагадаємо, що при захворюванні на сказ смерть наступає у 100% випадків, а тому так важливо у разі отримання ушкоджень від тварин своєчасно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою та отримати курс щеплень від сказу.
Боротьба зі сказом залишається однією з найскладніших проблем, яка може бути вирішена тільки загальними зусиллями: адміністративно-господарських служб, органів державної ветеринарної та гуманної медицини.
Будьте уважні, бережіть своє здоров’я та здоров’я своїх близьких!

Добропільська філія ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ»

print