Обережно – амброзія!
Літо закінчується і час згадати про амброзію — рослину, яка є одним із найбільш небезпечних алергенів.
Для багатьох людей –алергіків період, коли цвіте амброзія, найнестерпніший. А все тому, що в період свого цвітіння (з середини липня до жовтня) амброзія виділяє мільярди частинок пилку, які можуть розноситися вітром на відстань до 500 км, який подразнює слизову оболонку і утрудняє дихання. З кожним роком людей, страждаючих від цієї рослини, стає все більше. Через те, щоамброзія шкодить здоров’ю людини, а також важко виводиться з полів – її віднесли до карантинних рослин.
Амброзія полиннолиста росте всюди: в садах і в городах, на узбіччях автомобільних доріг та залізниць, берегах ставків і річок, на пустирях та інших землях. Амброзія “полюбляє” бідні, неродючі ґрунти та розмножується тільки насінням.
Алергічна реакція на пилок амброзії нічим не відрізняється від алергії на будь-яку іншу рослину. Алергени, що містяться в пилку, швидко руйнують захисний бар’єр слизових оболонок носа та очей, викликаючи чхання, сльозотечу, кон’юнктивіт, погіршення зору, першіння в горлі, свербіж та почервоніння шкіри, підвищення температури тіла. В окремих випадках може бути набряк легень, ускладнення нападів бронхіальної астми та хронічних астматичних бронхітів. У рідкісних випадках, потрапляючи в організм, пилок амброзії може провокувати нетипові симптоми: головний біль, втрату смаку та нюху, пригніченість або підвищену дратівливість, депресивний стан та погіршення сну.
Найважливішим кроком у боротьбі з цим неприємним захворюванням є усунення контакту з алергеном – пилком амброзії. Без цієї умови не допоможуть навіть найсильніші таблетки від алергії
Тому, всі заходи мають бути направлені на недопущення утворення насіння, повторного засмічення та зниження його запасів у ґрунті. Основні способи боротьби з бур’яном зводяться до проведення карантинних заходів: систематичного обстеження сільськогосподарських угідь, запобігання ввозу амброзії. На територіях населених пунктів бажано знищувати амброзію шляхом неодноразового виполювання, ручного видалення або постійного скошування. На присадибних ділянках та клумбах найефективніше виривати рослини амброзії. Заздалегідь надягніть рукавички, адже алергічна реакція може виникнути й після фізичного контакту, а не лише через вдихання пилку Чим менша рослина, тим легше проводити цю процедуру. Попри те, що це не видалить всі коріння амброзії, рослини не матимуть змоги зацвісти й поширювати пилок.
Як допомогти собі
- Використовуйте фільтри для повітря або кондиціонери, щоб зменшити кількість пилку, що потрапляє всередину вашого будинку.
- Закривайте форточки та двері.
- Після прогулянки необхідно помитися, а одяг слід регулярно прати.
- Щотижня проводьте в приміщеннях вологе прибирання, вичищаючи диванні подушки, килими та м’які іграшки, на яких може осідати пилок.
- Сушіть одяг у приміщенні, а не на мотузці на вулиці – інакше на ньому може осісти пилок.
- Не зайвим буде носіння маски – уже звичний атрибут пандемії COVID-19, яка захистить і від алергенів.
- Якщо маєте можливість, прослідкуйте, аби біля вашого помешкання регулярно виполювали та скошували траву,
Враховуючи велику шкідливість амброзії полиннолистої, як для сільського господарства, так і для здоров’я людини, боротьба з нею є одним з важливих і першочергових завдань для населення.
Добропільська філія ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ»