[bvi]
  • Українська
  • English

Нирки – головні фільтри нашого організму

19.03.2024 в 12:30

Всім відомо, що нирки – головний фільтр нашого організму. Їх сама важлива функція полягає у тому, щоб забезпечити збереження  достатньої кількості води для організму, але одночасно профільтрувати всі  речовини, які повинні бути виведені з організму. Безперервно фільтруючи рідину, нирки рятують організм від продуктів напіврозпаду і токсинів, які отруюють його і послаблюють.

До моменту, коли людина помічає занепокоєння з приводу нирок, їх природні фільтри можуть бути зношені до 90% і в деяких випадках медики вже не в силах допомогти хворому. На теперішній час хронічними хворобами  нирок страждає кожен десятий дорослий у світі.

Як і багато інших органів людського організму, нирки виконують також додаткову роботу.

Нирки беруть участь у таких процесах:

– сечовиділенні;

– регулюють кислотно-лужний баланс, кількість мінералів та електролітів у крові;

– формуванні гормонів;

– кровотворенні;

– регуляції балансу рідини в організмі;

– активації вітаміну D;

– беруть участь в утворенні гемоглобіну;

– впливають на вироблення глюкози;

– регулюють внутрішній тиск;

– беруть участь  в процесах метаболізму.

Цікаві  факти  про нирки:

– за одну хвилину  нирки прокачують приблизно один літр крові. Цей процес триває безперервно протягом доби. В процесі вони фільтрують та відбирають із неї продукти розпаду, токсини, шлаки, мікробів, а потім відправляють їх по сечоводах далі.

– в  кожній нирці є близько одного мільйона нефронів, які виробляють сечу. Але, при пошкодженні, вони не відновлюються, тому їх кількість зменшується.

– одна нирка дорослої людини  важить приблизно 150 грамів. За розміром вона не більше стиснутого кулака.

– близько 1,5 літрів сечі виділяється за добу у дорослої людини.

– одна нирка може самостійно забезпечувати життєдіяльність людини. В таких випадках, вона може  збільшуватись в розмірах, щоб компенсувати відсутність другої нирки.

– нирки самостійно регулюють виділення надлишків води та електролітів з організму. До прикладу, при підвищеному артеріальному тиску, вони виводять надлишок рідини, повертаючи тиск в норму.

 Прості правила профілактики, які допоможуть зберегти здоров’я нирок:

  • Пийте достатньо води, щоб нирки залишалися здоровими. Рідина

використовується нирками як розчинник для накопичених в тканинах продуктів розпаду і формування сечі. Пити треба регулярно, рівними порціями впродовж всього дня, орієнтуючись на відчуття спраги. Соки, солодкі газовані, соковмісні напої варто суттєво обмежити.

  • Фізичні навантаженнядопомагають нормалізувати артеріальний тиск, покращити

мікроциркуляцію крові в нирках і зменшити ризик розвитку хронічних хвороб нирок. Норма фізичної активності завжди є індивідуальною.

  • Дотримуйтесяправил здорового харчування та підтримуйте вагу в нормі.
  • Контролюйте артеріальний тиск, який є однією із найпоширеніших причин

розвитку захворювань нирок. Коли високий тиск виникає на фоні інших факторів ризику , то можуть з’явитися серйозні порушення функцій нирок.

  • Не куріть. Куріння є однією із причин зменшення кровопостачання нирки, що

призводить до погіршення функції органу та підвищує ризик раку нирок.

Зараз досягнення в медицині дозволяють виліковувати більшість хвороб нирок прогресивними методами. Але  задля збереження  нирок необхідно  вести здоровий, активний спосіб життя,систематично проходити обстеження, залучати до цього  процесу  рідних і близьких,навіть якщо нічого не турбує, не болить і не дає про себе знати.

Пам’ятайте, що краще запобігти хворобі, ніж лікувати її!

Добропільська філія

ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ»

print