[bvi]
 • Українська
 • English

Небезпечність токсоплазмозу

10.08.2023 в 12:24

Мало хто з нас замислюється про те, що звичайне кошеня може стати причиною серйозного захворювання – токсоплазмозу. Як показує практика, хвороба протікає практично безсимптомно, але призводить до важких наслідків. Джерелом токсоплазмозної інвазії для людей, в основному, є свійські тварини.

Що таке токсоплазмоз?

Токсоплазмоз – це паразитарне захворювання, що характеризується переважно латентним або хронічним перебігом, ураженням нервової системи,  м`язів, міокарда та очей. Збудник захворювання – Toxoplasma gondii, значна роль у поширенні якого належить котам, собакам і хутровим звірам. Однак найбільш інтенсивно його виділяють у довкілля коти, в організмі яких відбувається статевий цикл розвитку паразита. Далі збудник виділяється з фекаліями, який у довкіллі володіє високою стійкістю.

Основними факторами, які зумовлюють широке розповсюдження токсоплазмозу, є такі:

 • велика чисельність безпритульних котів;
 • величезна репродуктивна здатність паразитичних організмів і виключна стійкість у зовнішньому середовищі ооцист, яких виділяють коти;
 • тривале перебування цист в організмі інвазованих тварин;
 • значна кількість джерел, шляхів зараження і факторів передачі збудників інвазії.

Основним джерелом зараження токсоплазмами тварин є пероральне проникнення в їх організм спорульованих ооцист. Для м’ясоїдних тварин (перш за все собак і котів) – заковтування сирого м’яса овець, свиней, гризунів з цистами токсоплазм.

Людина може заразитися токсоплазмами при вживанні в їжу погано термічно обробленого м’яса, сирого молока (особливо від кіз), в якому можуть знаходитися ендозоїти токсоплазм. Крім того, необхідно враховувати можливість зараження людини через контакт з котами або предметами догляду за ними, забрудненими спорульованими ооцистами.

Клінічні ознаки хвороби у м’ясоїдних тварин проявляються пригніченням, втратою апетиту, підвищенням температури тіла. Найбільш чутливими до дії токсоплазм є органи зору і центральна нервова система. Закінчується хвороба парезами і паралічами кінцівок. Парези супроводжуються розслабленням сфінктерів прямої кишки і сечовидільного каналу (мимовільне виділення фекалій і сечі). Тварини гинуть через 10-15 діб при наявності паралічів кінцівок.

Лікування токсоплазмоза у котів та собак направлено на призупинення поділу паразита. Профілактика токсоплазмозу у тварин полягає в дотриманні правил догляду та утримання тварин:

 • постійне прибирання приміщень;
 • підтримання чистоти місць користування тварини;
 • періодична дезінфекція посуду, туалету, підстилки;
 • м’ясо і м’ясні продукти тварині дають в добре провареному вигляді;
 • уникати згодовування м’ясних кормів у сирому вигляді;
 • необхідно приділяти особливу увагу знищенню гризунів – щурів та мишей;
 • не допускати контакту домашніх тварин з дворовими і безпритульними тваринами.

В якості дезінфікуючих засобів застосовують розчини їдкого натру, хлорного вапна. До того ж можна використовувати будь-який побутовий хімічний засіб для чищення, який або містить у своєму складі хлорні сполуки, або має дезінфікуючі властивості.

Профілактика токсоплазмозу у людей полягає в дотриманні правил особистої гігієни, жінкам під час вагітності варто повністю виключити контакт з котами і тваринами сімейства котячих, ретельно мити руки після контакту з землею і сирим м’ясом. Також ретельно мити овочі, фрукти і городню зелень, обдаючи їх окропом, не вживати сирі або напівсирі м’ясні страви, не проводити дегустацію м’ясного фаршу.

Добропільська філія ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ»

print