[bvi]
  • Українська
  • English

Небезпечне захворювання –цукровий діабет.

10.11.2022 в 11:33

Щороку 14 листопада у світі відзначається Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом. Цей день є нагадуванням всьому прогресивному людству про те, що поширеність захворювання невпинно зростає. Цукровий діабет стоїть на восьмому місці у списку захворювань, від яких помирає найбільше людей у світі. Щорічно близько 1,5 млн людей у світі вмирає власне від діабету, і близько 2,2 млн щорічних смертей пов’язують із високим рівнем цукру в крові. Останні роки відзначається зростання захворюваності та смертності від цукрового діабету 2 типу. Причинами смерті хворих на ЦД 2 типу є серцево-судинні та онкологічні захворювання, інфекція, захворювання нирок, діабетична кома та ін.
На сьогодні в Україні зареєстровано 1 млн. 134 тис. людей, хворих на діабет, з них 181 тис. пацієнтів змушені постійно приймати інсулін. За даними МОЗ майже 3% первинної інвалідності дорослих людей в Україні – це наслідок захворювання на діабет.
Всесвітній день боротьби проти діабету відзначається у день народження канадського вченого Фредеріка Бантінга, який разом зі своїм колегою Чарлзом Бестом зіграв вирішальну роль у відкритті в 1922 році інсуліну – ліків, що рятують життя людям, хворим на діабет. Діабет, це проблема, яка існує у всьому світі без винятку. І з кожним роком ця проблема все молодша
Діабет – це хронічне захворювання, пов’язане з нестачею в організмі власного інсуліну: підшлункова залоза не виробляє цей гормон в достатній кількості або організм не може його ефективно використовувати. Інсулін відповідає за рівень глюкози та основною ознакою цього захворювання є стійке підвищення рівня цукру в крові.
Діабет може бути викликаний такими причинами:
• Генетична схильність. (У таких пацієнтів є родичі із цукровим діабетом.)
• Ожиріння.
• Нераціональне харчування.
• Серцево-судинна патологія.
• Хронічний стрес.
• Прийом деяких препаратів.
• Хронічна недостатність кори надниркових залоз.
• Панкреатит.
• Рак підшлункової залози.
• Захворювання інших залоз внутрішньої секреції.
Розрізняють три типи діабету:
І тип. Організм не виробляє достатньо інсуліну, тож не може переробити цукор, який потрапляє до нього разом із їжею. Для попередження ускладнень хворий приймає інсулін, тож цей тип називають інсулінозалежним.
ІІ тип. Організм неефективно використовує інсулін. Цей тип здебільшого пов’язують із надмірною вагою і браком фізичних навантажень, але є й фактор генетичної схильності. Хворі на діабет ІІ типу не потребують доз інсуліну, однак приймають ліки, що контролюють рівень глюкози в крові.
Гестаційний або діабет вагітних. Характеризується зміною рівня глюкози в крові вагітної жінки. Зазвичай цей симптом зникає протягом певного часу після пологів, однак його вважають ознакою схильності жінки до цукрового діабету, частіше ІІ типу

Понад 40% людей старше 50 років мають діабет різного типу. Визначити наявність діабету досить просто, і це не вимагає медичної підготовки.

Більшість симптомів специфічні:
• Аномальна спрага та сухість у роті
• Участене сечовипускання
• Нічне нетримання сечі
• Нестача енергії та крайня втома
• Постійне почуття голоду
• Раптова втрата ваги
• Розпливчастість зору
Типові скарги – почуття поколювання і оніміння в стопах і гомілках.
Якщо щось із цих симптомів ви відчуваєте, важливо не гаяти час.
В той час, як розвиток діабету ІІ типу пояснюють генетикою, надто «сидячим» способом життя і «нездоровим» харчуванням, причини виникнення діабету І типу досі достеменно невідомі. Тому запобігти йому неможливо.
Ця хвороба супроводжує людину протягом всього життя, але може не погіршувати його якість, якщо вчасно приймати інсулін, контролювати харчування і вагу.
В іншому разі діабет може призвести до ускладнень: розвитку інфаркту та інсульту, ниркової недостатності, утворення виразок на ногах через порушення кровообігу, ураження сітківки очей.
Вчені довели, що початкова причина діабету – поганий кровообіг та порушення харчування клітин. В органах є великі капіляри, які обслуговують тканини. З віком або через певні шкідливі фактори ці капіляри закупорюються, що перешкоджає кровообігу. Також порушується вироблення інсуліну.
— При цукровому діабеті розвиваються такі ускладнення, як:
Нефропатія – що супроводжується розвитком хронічної ниркової недостатності;
Ретинопатія – ураження судин очей, яке проводить до зниження зору, та й сліпоти;
Діабетична стопа.
Проблема в тому, що більшість хворих на діабет навіть не звертаються до лікаря за лікуванням. Деякі з них не думають, що це є небезпечною проблемою, деякі соромляться цього. Власне, хворі просто ігнорують проблему. І якщо вони вирішують звернутися за допомогою, вони в основному роблять це, коли вже надто пізно і пухлинний кластер вже почав формуватися.
Профілактика розвитку діабету ІІ типу – це по суті рекомендації зі здорового способу життя – слідкувати за вагою тіла, приділяти час фізичній активності, відмовлятись від паління і контролювати раціон харчування.
Нагадуємо! При наявності підозри щодо цукрового діабету звертайтеся до сімейного лікаря.
Необхідно пам’ятати, що діабет – захворювання зі смертельним результатом, при якому найбільш небезпечною проблемою є утворення тромбів. Що у свою чергу майже завжди призводить до смерті. Таким чином, хвороба, якщо її не контролювати і не лікувати, призводить до смерті вже через рік-два після інсульту або інфаркту, або онкології.
Всім здоров’я!

print