[bvi]
  • Українська
  • English

24 березня- Всесвітній день боротьби з туберкульозом

20.03.2019 в 9:24

Туберкульоз сьогодні – це  небезпека, яка стосується кожного. Туберкульоз – це інфекційне захворювання, викликане бактерією Mycobacterium tuberculosis. Мікобактерія також відома як паличка Коха, за ім’ям відкривача. Вона передається повітряно-крапельним шляхом, коли уражена людина кашляє чи чхає. Зазвичай, туберкульоз вражає легені, рідше – нирки або спинний мозок. Заразною є лише легенева, відкрита форма туберкульозу. Без належного лікування ця хвороба може бути смертельною. Наразі в Україні смертність від туберкульозу становить близько 10%.

Для зараження туберкульозом достатньо десятьох бактерій. Але чи призведе зараження до хвороби, залежить від імунітету людини. 90-95% людей не захворіють. Якщо імунна система не спрацює як слід, то може розвинутись або прихована інфекція, або туберкульоз. Інколи від зараження до прояву хвороби минає рік. Чому ж в 5-10% імунна система не спрацьовує? Цьому є кілька причин: мікобактерії вміють уникати знищення і впливати на імунну відповідь, вакцина є недостатньо дієвою, а розвитку туберкульозу значно сприяють ВІЛ-інфекція та навіть брак вітамінів А і D.

Для захисту дітей від туберкульозного менінгіту і дисемінованого (розсіяного)туберкульозу немовлятам на третій життя роблять щеплення  протитуберкульозною вакциною БЦЖ.    Однак, захист дорослих від туберкульозу легень є ненадійним, і з віком він слабшає. Ефективність БЦЖ при захисті дорослих людей оцінюються як 60%.

Серед причин високої захворюваності на туберкульоз в Україні є такі:

  • поширеність ВІЛ-інфекції,
  • передача збудників в пенітенціарних закладах і туберкульозних диспансерах,
  • невчасна діагностика,
  • уникнення лікування,
  • поширеність штамів із множинною стійкістю до антибіотиків.

ВІЛ-інфекція відкриває перед туберкульозом двері. ВІЛ вражає саме ті клітини, що мали би зробити правильні налаштування імунної системи і запустити знищення бактерій. Кількість випадків одночасного зараження ВІЛ і туберкульозом в Україні сьогодні зростає. Люди можуть бути носіями ВІЛ і туберкульозу, і, не здогадуючись про свій стан, поширювати інфекцію. Туберкульоз у ВІЛ-інфікованих людей може мати атипову форму, яку важко виявити за допомогою традиційних тестів – флюорографії легень та бактеріального посіву мокротиння. Людям, що живуть із ВІЛ, рекомендується щоквартально робити аналізи на туберкульоз, і вживати антибіотик ізоніазид як запобіжну терапію.

Як можна запобігти туберкульозу?

Єдиного способу захисту від туберкульозу немає. Офіційні поради стосуються заходів гігієни в приміщеннях, де збирається багато людей. Там має проводитись вологе прибирання та якісна вентиляція. Людям радять бути уважними до симптомів туберкульозу – тривалої трохи підвищеної температури (37◦ С), кашлю і нічної пітливості. Також варто здати аналіз в разі тісного контакту із хворими. Профілактика ВІЛ та вчасне виявлення цього вірусу також суттєво підвищують шанс не захворіти на туберкульоз. Якість харчування також може впливати на здатність організму протистояти туберкульозу. Брак вітамінів А і D суттєво підвищує розвиток хвороби. Туберкульоз є виліковним в разі вчасної діагностики та дотримання процедури лікування.

print