Важливо знати: триває реформування системи громадського здоров’ я

19.04.2019 в 13:40

Суть реформи системи громадського здоров’я – переорієнтуватися від політики лікування до політики зміцнення  та збереження здоров’я населення і попередження захворювань.

В Україні зараз лише 1% фінансування і уваги спрямовані на профілактику, 99%- це лікування.

Замість того, щоб витрачати час та кошти на лікування, краще витратити їх на те, щоб бути здоровими, щасливими та жити довше.

На сьогоднішній день українці відстають від середніх європейських показників тривалості життя на 8 років, а двоє з трьох українців помирають від тих хвороб, яким можна було б запобігти. 86% смертей в Україні зумовлені неінфекційними захворюваннями. На перших місцях- серцево-судинні, онкологія і травматизм. Якщо їх виявити на ранніх етапах, летального випадку можливо уникнути. Для цього необхідно організувати правильне інформування людей про те, як зберегти здоров’я, а також зміцнити «первинну ланку»-посилити зв’язок між лікарем та пацієнтом. Наразі відбувається оновлення стандартів на первинній ланці, куди ввійдуть багато скринінгових тестів для виявлення таких  захворювань.

На первинному рівні надання медичної допомоги  передбачаються відповідні доплати лікарям  :

• за високий рівень охоплення приписаних до конкретного постачальника послуг первинної медичної допомоги пацієнтів вакцинацією;
  • за охоплення пацієнтів, які належать до певних груп ризику, відповідними скринінговими послугами(зокрема, регулярні контроль кров’яного тиску для пацієнтів з групи ризику артеріальної гіпертензії, мамографія для жінок чи скринінгові тести на простатичний специфічний антиген для чоловіків відповідних вікових категорій);
  • за високі показники роботи, спрямованої на підвищення рівня охоплення пацієнтів добровільним тестуванням та консультуванням, антиретровірусною терапією у зв’ язку з ВІЛ/СНІД.

Наразі розпочав роботу загальнонаціональний Центр громадського здоров’я, триває процес створення регіональних центрів, які будуть функціонувати в кожній області.       Урядом приймається ряд важливих заходів. Так, з 1 січня 2010 року вводиться програма фінансових гарантій і фінансування  програм національного і регіонального рівнів громадського здоров’я.

Концепція розвитку  системи громадського здоров’я в Україні передбачає наступне:

• здійснення протиепідемічних та профілактичних заходів щодо інфекційних хвороб;
  • проведення індивідуальної та масової профілактики захворювань;
  • аналіз стану здоров’я населення;
  • розроблення рекомендацій щодо профілактики і зниження негативних факторів виникнення захворювань;
  • розслідування поодиноких випадків інфекційних хвороб;
  • проведення санітарно-просвітницької роботи серед населення з питань профілактики інфекційних хвороб та неінфекційних захворювань ;
  • навчання населення з питань здорового способу життя.

Для вирішення пріоритетних питань громадського здоров’я передбачається прийняття та реалізація наступних програм:

• Національний план заходів щодо неінфекційних захворювань для досягнення глобальних цілей сталого розвитку;
  • Загальнодержавна цільова соціальна програма протидії захворювання на туберкульоз;
  • Загальнодержавна цільова соціальна програма протидії ВІД-інфекції/СНІДу;
  • Загальна стратегія зі стримування розвитку стійкості до протимікробних препаратів;
  • Стратегія розвитку імунопрофілактики та захисту населення від вакцинокерованих інфекцій;
  • Національний план реагування на спалахи.