[bvi]
  • Українська
  • English

Як надати собі допомогу у випадку ознак ГРВІ

17.12.2022 в 18:31

Гострі респіраторні інфекції — велика група інфекцій, що можуть бути спричинені бактеріями або вірусами. У більшості випадків сезонні хвороби є вірусними інфекціями (ГРВІ). Залежно від збудника вони мають різні ознаки і прояви, проте зазвичай захворювання розвивається поступово, його супроводжує відчуття «розбитості» та загального нездужання, нежить, біль у горлі тощо.
Восени і взимку захворюваність на ГРВІ зростає. Щоб захиститися від вірусних інфекцій варто дотримуватися декількох простих правил:
– регулярно мити руки або використовувати антисептик;
-правильно використовувати захисну маску;
-дотримуватися гігієни кашлю та чхання;
-уникати великих скупчень людей;
-дотримуватися фізичної дистанції;
-щеплюватися проти вакцинокерованих інфекцій, зокрема грипу та COVID-19.
Щойно помітите у себе симптоми ГРВІ, зверніться до сімейного лікаря або (якщо вам довелося переміститися внаслідок війни) — до лікаря у найближчому закладі охорони здоров’я, що надає первинну медичну допомогу.  Не варто займатися самолікуванням.
Якщо ви не маєте доступу до медичної допомоги, дотримуйтесь таких правил самодопомоги у разі ГРВІ:
– Не призначайте собі ліки самостійно. Вірусні інфекції не лікують антибіотиками, більшість із них минає без застосування лікарських засобів.
– Уникайте контактів із людьми, щоб не поширювати інфекцію.
– Дотримуйтеся режиму провітрювання.
– Пийте багато рідини.
– Відпочивайте.
– Слідкуйте за температурою.
Проте за наявної хвороби обов’язково зверніться до лікаря щойно ви матимете таку можливість.
Про що важливо пам’ятати, якщо ви або ваша дитина маєте підвищену температуру тіла?
1. Збивати температуру у випадку гарячки у дітей та дорослих потрібно за різними показниками термометра. У дітей потрібно знижувати температуру, яка сягає позначки 38
°С, у дорослих — 38,5 °С.
2. Для зняття гарячки потрібно використовувати парацетамол або ібупрофен. Не вживайте ацетилсаліцилову кислоту для зниження температури. При застосуванні препаратів із ацетилсаліциловою кислотою можливе виникнення синдрому Рея, що спричиняє тяжкі ускладнення: печінкову недостатність та енцефалопатію.
3. Після прийому препаратів температура не має падати одразу до 36,6. Зниження навіть на кілька десятих градуса означає, що ліки працюють.
4. Якщо температура не падає або зростає, це може вказувати на недостатнє споживання рідини або неправильно розраховану дозу лікарського засобу.
5. Щоб температура почала падати, не треба загортатись у ковдру, щоб «перепітніти». Це небезпечно. Варто навпаки зняти з себе зайвий одяг. Це допоможе тілу охолонути.
6. Не натирайте себе/дитину алкоголем/оцтом, щоби збити температуру. Такі методи можуть спричинити інтоксикацію. Краще обтертися звичайною водою, на кілька десятих градуса прохолоднішою за температуру тіла.
Звертайтеся по медичну допомогу за номером 103, якщо ви маєте такі небезпечні ознаки:

– задишка,
– висипи на шкірі,
– кровохаркання,
– синюшний відтінок шкіри,
– блювання та пронос,
– біль в грудях,
– зниження тиску,
– сповільнений пульс,
– аритмія,
– порушення свідомості,
– судоми.

Добропільська філія ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ»

print