[bvi]
  • Українська
  • English

Коронавірус: шляхи передачі та способи захисту

18.04.2023 в 10:48

У весняний період та особливо в період воєнного стану зростає ризик захворювання на гострі респіраторні інфекції та коронавірусну інфекцію, оскільки відмічається інтенсивна внутрішня міграція населення.
Нагадуємо, що коронавірусна інфекція (COVID-19) являється гострим респіраторно-вірусним захворюванням, яке вражає органи дихання та шлунково-кишкового тракту людини. Вірус передається від хворої особи повітряно-краплинним шляхом, а також через частинки пилу, на яких осідає. Збудник проникає через рот, носоглотку, очі, тому варто утриматися від тертя (торкання) обличчя брудними руками.
При ураженні через слизову оболонку носоглотки першими страждають бронхи та легені, через випорожнення – шлунок та інші органи травлення.
Інкубаційний період при зараженні Covіd-19 становить до 14 днів, найчастіше – 10 днів. Протягом цього періоду хворий може не підозрювати, що являється поширювачем інфекції. Захворювання має високий рівень контагіозності, чим і пояснюється значне зростання хворих у суспільстві.
Перші ознаки інфекції схожі на симптоми інших респіраторно-вірусних захворювань:
– чхання;
– біль у горлі та при ковтанні;
– сухий кашель;
– сильний головний біль;
– явно виражена слабкість м’язів;
– підвищення температури тіла та озноб (можливі коливання температури тіла);
– біль у суглобах і м’язах.
Може приєднатися бактеріальне ураження кон’юнктиви, іноді розлади травлення (діарея). Легкий перебіг захворювання проходить без ускладнень. Як ускладнення може розвиватися вірусна пневмонія (запалення легень). Тяжкі клінічні випадки супроводжуються стрімким погіршенням стану, швидким підвищенням температури.
Посилюється непродуктивний кашель, поширюється інтоксикація, може початися дихальна недостатність. У групі ризику щодо більш тяжкого перебігу перебувають люди похилого віку, а також пацієнти з імунодефіцитом та хронічними захворюваннями.
Симптоми коронавірусної хвороби схожі на інші респіраторно-вірусні захворювання. При наявності симптомів слід відмовитись від відвідування місця роботи, навчально-виховного закладу та інших організованих колективів. Діагностику захворювання та лікування призначає сімейний лікар. З метою зменшення ризиків поширення коронавірусної хвороби на підприємствах, в установах, закладах та інших колективах варто приділяти увагу профілактиці. Особливо в період підйому захворюваності у багатолюдних місцях необхідно застосовувати захисні маски, не торкатися обличчя немитими руками. Часто мити руки з милом та дезінфікувати нтисептиком після контакту з предметами, на яких можуть бути збудники. В приміщеннях застосовувати вологе прибирання і провітрювання, здійснювати миття та дезінфекцію контактних поверхонь меблів, дверей, тощо.
Актуальними залишаються профілактичні щеплення проти коронавірусної хвороби. Уникайте скупчення людей.
Якщо ви захворіли, залишайтеся вдома і зверніться до лікаря. Пам’ятайте: профілактика – запорука здоров’я! Бережіть себе – і простір довкола!

Добропільська філія ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ»

print