Додаткові заходи імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця
В державі відмічається ріст захворюваності кашлюком в 22 рази, в тому числі серед дітей до 17 років в 21,4 рази. Серед дітей до 17 років найвищий рівень захворюваності реєструється у віковій групі 10-14 років – 74,9 на 100 тис. населення, що вище минулого року на 54,9%. В структурі захворюваності кашлюком частка дітей складає 93,3%. В епідемічний процес кашлюка активно долучилися дорослі. Ріст захворюваності кашлюком серед дорослого населення спостерігається в 33,5 разів. За 8 місяців 2024 року на Донеччині зареєстровано 15 випадків кашлюка, за аналогічний період 2023 року було зареєстровано 1 випадок кашлюку. Питома вага дітей серед захворілих на кашлюк складає 93,3%. В м.Добропіллі з початку 2024 року зареєстровано 3 випадки захворювань на кашлюк серед дитячого населення (вікова група 10-14 років). Випадки дифтерії, правця, кору, краснухи не реєструвалися.
В Україні з 01.08.2024 впроваджені додаткові заходи імунізації проти кашлюку, дифтерії, правця.
Імунізація населення є одним з найважливіших елементів системи охорони здоров’я, спрямованим на попередження захворювань, зниження смертності та поліпшення якості життя. Правець, дифтерія та кашлюк – три серйозні інфекційні захворювання, які можуть призвести до тяжких ускладнень або смерті, особливо у дітей. Вакцинація є найефективнішим способом запобігання цим хворобам, але додаткові заходи імунізації дозволяють забезпечити захист тим, хто потребує його найбільше.
Що таке правець, дифтерія та кашлюк?
Правець – це інфекційне захворювання, викликане бактерією Clostridium tetani. Її токсини вражають нервову систему, що призводить до болючих м’язових спазмів, паралічу та, у важких випадках, смерті. Інфекція потрапляє в організм через рани або пошкоджену шкіру.
Дифтерія викликається бактерією Corynebacterium diphtheriae, яка уражає дихальні шляхи, спричиняючи серйозне запалення горла та виділення токсинів, що можуть призвести до ускладнень із серцем, нирками та нервовою системою.
Кашлюк (або коклюш) – це інфекційне захворювання дихальних шляхів, викликане бактерією Bordetella pertussis. Характеризується сильними нападами кашлю, які можуть спричинити ускладнення, особливо у немовлят.
Існує базовий графік імунізації для всіх трьох захворювань, який передбачає введення комбінованої вакцини АКДП (проти кашлюка, дифтерії та правця). Ця вакцина вводиться в декілька етапів:
Перша доза у віці 2 місяців.
Наступні дози у віці 4 та 6 місяців.
Ревакцинація в 18 місяців і далі через кожні 10 років.
Проте у деяких випадках можуть бути необхідні додаткові заходи імунізації.
Додаткові заходи імунізації передбачають введення вакцин поза основним графіком у випадках підвищеного ризику або для тих, хто не отримав повний комплекс щеплень. Такі заходи потрібні для забезпечення належного захисту від правця, дифтерії та кашлюка.
Ці заходи дозволяють значно знизити ризик захворювання, навіть у випадках, коли основна вакцинація не була проведена або імунітет послабився. Вони також зменшують можливість виникнення спалахів інфекцій серед уразливих груп населення.
Завдяки додатковим заходам імунізації можна запобігти серйозним ускладненням і смертям, зменшити тягар на систему охорони здоров’я та забезпечити безпечне середовище для життя кожної людини.
Добропільська філія ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ»